نکات و آداب هدیه دادن

نکات و آداب هدیه دادن

هدیه دادن نیز همانند بسیاری از امور، اصول و آداب خاص خود را دارد پس بهتر است وقتی به عزیزانمان هدیه می‌دهیم این اصول و نکات را رعایت نماییم
در این نوشته قصد داریم نکته‌هایی را مطرح کنیم که با در نظر داشتن آنها هنگامی که قصد هدیه دادن دارید قطعاً احساس بهتری در فرد مقابل ایجاد خواهید کرد.

پول نقد و کارت هدیه، خوب یا بد؟

بسیاری از افراد دادن چنین هدیه‌ای را کاملاً منفی می‌دانند و استدلال آنها این‌ است که با دادن چنین هدیه‌ای این مفهوم را منتقل می‌کنید که “تو برای من آن‌قدر مهم نیستی که وقتم را به انتخاب هدیه برایت اختصاص دهم” ، در مقابل گروهی هم معتقدند هدیه‌ی کاملاً مناسبی‌ است چرا که “به هدیه گیرنده حق انتخاب میدهد تا چیزی را که واقعاً نیاز دارد خریداری کند”

ما در اینجا قصد نداریم نسخه‌ای واحد تجویز کنیم، چرا که قطعاً خود شما با در نظر داشتن تمام جوانب و شناختی که از فرد هدیه‌ گیرنده دارید می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید ولی پیشنهاد میکنیم اگر قصد داشتید چنین هدیه‌ای بدهید بگونه‌ای عمل کنید که هدیه‌گیرنده احساس نکند وقتی برای او نداشتید، برای مثال می‌توانید کادوی خود را با کتابی همراه کنید و یا یک متن زیبا را با دست‌خط خودتان برای او بنویسید.

به خلق یک تجربه فکر کنید.

وقتی صحبت از هدیه می‌شود معمولاً یک محصول و کالای فیزیکی در ذهن می‌آید اما هیچ لزومی ندارد اینگونه باشد، گاهی اوقات هدایایی از جنس تجربه بسیار لذت‌بخش تر و به‌یادماندنی‌تر هستند.
سفر، تئاتر، کنسرت، یک دوره آموزشی و هر تجربه‌ای که مورد علاقه شخص هدیه‌گیرنده باشد ولی شاید در شرایط عادی برای آن هزینه‌ای ننماید قطعاً هدیه‌ای جذاب خواهد بود.

یادداشتی زیبا و فکر شده

فارغ از هدیه‌ای که انتخاب و تهیه می‌کنید سعی کنید زمانی را برای نوشتن یک متن خوب کنار بگذارید، قرار نیست این متن شاهکاری ادبی باشد، فقط باید از زبان شما و بصورت اختصاصی برای فرد مقابل نوشته شده باشد.
می‌توانید برای ایده گرفتن از جستجوی گوگل نیز استفاده نمایید ولی توصیه اکید ما این است که از کپی کردن بپرهیزید.
موارد بسیاری پیش می‌آید که بعد از مدتی اثری از هدیه وجود نخواهد داشت ولی یادداشت همراه آن تا سالیان طولانی نگه داشته می‌شود، پس مطمئن باشید این مورد ارزش صرف کردن زمان را دارد.

از اهمیت پکیجینگ غافل نشوید

چه بسیار مواردی که هدیه‌ای ارزشمند از نظر مادی و حتی احساسی، به دلیل ضعف در پکیجینگ و بسته‌بندی خیلی کمتر از آنچه انتظار می‌رود حسِ خوب ایجاد می‌کنند.
جدا از هزینه‌ای که برای این امر اختصاص می‌دهید با کمی جستجو، تفکر و اعمال سلیقه مطمئن باشید قادر خواهید بود تا هدیه‌ی خود را به شکلی شایسته بسته‌بندی نمایید.

توجه به شرایط و زمان‌بندی صحیح

حضرت حافظ می‌فرمایند “هر سخن وقتی و هر نکته مکانی دارد” ، در مورد کادو دادن هم این موضوع کاملاً صدق می‌کند.
با توجه به شناختی که از طرف مقابل دارید و با در نظر گرفتن شرایط مختلف، بهترین زمان و مکان را برای هدیه دادن انتخاب نمایید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

سورپرایز کردن یا نکردن

این که بهتر است هدیه خود را به شکلی سورپرایزی و همراه با غافلگیری اهدا نمایید یا خیر کاملاً به روحیات فرد مقابل و شرایط بستگی دارد، تحقیقات و نظرسنجی‌های ما نشان می‌دهد که خانم‌ها نسبت به آقایان علاقه‌ی بیشتری به سورپرایز شدن دارند، ولی در عمل معمولاً برعکس می‌شود و خانم‌ها آقایان را بیشتر سورپرایز می‌نمایند.

ما چند نکته کوتاه را با شما به اشتراک گذاشتیم، قطعاً شما هم نظرات و پیشنهاداتی دارید که آگاهی از آن برای ما و خوانندگان این مطلب جذاب خواهد بود. خوشحال خواهیم شد نظرات خود را بیان فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد

فهرست